HOME
VĚŠTÍRNA PŘEMÝŠLÍ
NABÍDKA SLUŽEB
RUNY A VÝZNAMY
KARTY LENORMAND
LÉČIVÉ KAMENY
MAGIE
CENÍK VÝKLADŮ
KONTAKT
PORADNA ZDARMA
PODPOŘTE VĚŠTÍRNU
PARTNERSKÉ WEBY


Loki

 • Bůh ohně, zemětřesení, sváru a lsti
 • Manželka - Sigin
 • Synové - Narfi, Váli
 • Jeho dnem je sobota
 • S obryní Angrbodou zplodil tři stvůry: vlka Fenriho, mořského hada Jörmunganda, Hel - vládkyni podsvětí
Popis:
 • Loki je velký průšvihář - původem obr, který je pokrevně sbratřen s Ódinem, pomáhal mu na cestě za moudrostí.

 • Při stavbě Ásdgarské zdi (zbořené válkou mezi Ásy a Vany) Lokimu bohové přikázali, aby zabránil kameníkovi ve včasném dokončení práce, jelikož se ukázalo, že za kameníka se vydával obr a za svoji práci požadoval Měsíc, Slunce a bohyni Freyu. Obrovi významně pomáhal kouzelný hřebec Svadilfari. Loki se ho proto rozhodl odlákat a tak se sám proměnil v klisnu, jenže se Svadilfarim poněkud neplánovaně splodil osminohého koně - později Ódinova Sleipnira.

 • Další Lokiho průšvih byl s Idunninými jablky. Lokiho na jedné výpravě s Ódinem a Hönim uvěznil orel. Loki mu slíbil výměnou za propuštění, že vyláká bohyni Idunn z Ásgardu. To se mu podařilo, orel Idunn unesl a bohové bez jejích kouzelných jablek začali stárnout. Loki tedy dostal za úkol přivést bohyni zpět a tak Lokimu nezbylo, než se proměnit s pomocí Freyina sokolího roucha v sokola a Idunn proměnil v ořech a v pařátech ji donesl zpět do Ásgardu.

 • Loki žárlil na Thórovu manželku Sif, která byla krásná a tak jí jednou ustřihl vlasy. V severských pověstech jsou ustřižené vlasy pro ženu nesmírnou potupou a tak Thór donutil Lokiho sehnat pro Sif vlasy nové. Loki sehnal u trpaslíků vlasy ze zlata a ty samy dorůstaly. Kromě toho u nich nechal vyrobit i Ódinovo kopí Gungnir a pro Freye loď Skídbladni. Postupně různým podvodným způsobem získal od trpaslíků i další kouzelné předměty , např. prsten Draupnir a kladivo Mjöllni.

 • Na jedné z dalších výprav s Ódinem a Hönim zabil Loki vydru a později se ukázalo, že vydrou byl trpaslík Otr. Trpaslíkův otec požadoval za smrt svého syna zlato. Loki se proto vydal za skřítkem Andvarim (žil v podobě štiky u vodopádu), chytil ho do sítě a chtěl výměnou za puštění jeho zlato. Andvari přislíbil vše kromě jednoho kouzelného prstenu Andvarinautu. Loki však chtěl celý jeho majetek a trpaslík proto prsten proklel. (Tento prsten byl inspirací pro Tolkiena a jeho Pána prstenů).

 • Nejhorším Lokiho skutkem byla Baldrova vražda. Baldr byl nejhodnější bůh a jeho matka Frigg věděla, jaký osud ho čeká a snažila se mu všemožně zabránit. Nechala si přísahat od všech věcí, rostlin i zvířat, že Baldrovi neublíží. Jedna větvička jmelí ovšem nepřísahala a stala se Baldrovi osudnou. Loki na jedné zábavě bohů vedl ruku Baldrova slepého bratra Höda a vystřelil větvičkou po Baldrovi, ten padl mrtev. Loki uprchl, ale bohové ho našli a odvedli do jeskyně, kam přivedli jeho syny Váliho a Narfiho. Váliho přeměnili ve vlka a ten svého bratra rozsápal. Jeho střevy pak Lokiho připoutali ke třem kamenům. Na tvář mu však kapal hadí jed a tak jeho obětavá žena Sigyn jed odchytávala do misky. V době, kdy musela misku vyprázdnit a tak jed kapal na Lokiho tvář, se Loki natolik zmítal v bolestech, že způsobil zemětřesení. Osvobozen byl, až když nastal Ragnarök - konec světa a postavil se proti bohům.
ZPĚT NA MENU
Copyright © 2010 Lenka Matiová