HOME
VĚŠTÍRNA PŘEMÝŠLÍ
NABÍDKA SLUŽEB
RUNY A VÝZNAMY
KARTY LENORMAND
LÉČIVÉ KAMENY
MAGIE
CENÍK VÝKLADŮ
KONTAKT
PORADNA ZDARMA
PODPOŘTE VĚŠTÍRNU
PARTNERSKÉ WEBY


Runy

Významy jednotlivých run
Výklad na tři Norny
Další názvy run
Bohové
Soumrak bohů
Runové pozice
Runová numerologie
Runové amulety

Runy všeobecně jsou znaky opsané z etruského a řeckého písma (i když já se domnívám, že svůj prapůvod mají již v bájné Atlantidě, leč to nemůžu dokázat:-)). Nejčastěji se používaly u Germánů ve Skandinávii a Británii ve středověku.

Díky tomu, že runy jsou především energetickými zářiči, byly a jsou využívány k věštění, léčení, magii, k výrobě talismanů. S objevem run se pojí i bohatá severská mytologie. Na těchto stránkách leccos z této mytologie postupně odkryji, koho by zajímalo více, nechť si přečte Eddu nebo Soumrak bohů.

Rytci run patřili ve své době k významným členům společnosti, obzvlášť ti, co navíc ovládali jejich magickou moc. Runy se ryly do kamenů, na zbraně - jako znamení dodávající jim sílu a moc, na osobní věci, do hrobů, aby mrtví nemohli lítat, kde se jim zachtělo, k psaní básní a písní i na kupní smlouvy. Ač se to nezdá, dřív byly runy poměrně často spjaté i s energií žen. Ženy byly považovány za přirozené čarodějky, u Seveřanů měly ženy vždy významné postavení, vlastnily majetek, uměly psát a číst, věno nosili do manželství muži (ach:)), zkrátka feministky by měly radost.

Nejčastěji je používán germánský futhark. Obsahuje 24 popsaných run a 25. prázdnou runu (většinou se ale 25. runa vůbec nepoužívá, podle mého názoru je nadbytečná). Futhark je rozdělen do tří skupin - aett, po osmi runách. Každá skupina je pojmenována podle některého z významných severských bohů.

První aett je přiřazena bohyni Freye, bohyně lásky, smyslnosti, války a smrti. První skupina je tedy připisována stvoření, průniku ducha do hmoty a energiím s tím spojenými.

Druhý aett je pojmenován po Hagalovi (Heimdallovi), strážci Asgardu - nebeského sídla bohů a bohyň. Této skupině jsou přiřazeny destruktivní a chaotické síly, které se neustále pokoušejí o narušení kosmického řádu, ale zároveň jsou přirozenou součástí života a vesmíru.

Týrovi, bohu práva, spravedlnosti, nebe a války náleží třetí aett. Patří sem síly, které byly člověku zprostředkovány nebo darovány bohy.

Každý runový symbol obsahuje jak významy materiálního charakteru, tak skryté duchovní.
Copyright © 2010 Lenka Matiová    optimalizace PageRank.cz